Vmbo-leerlingen van DaCapo College beleefden een bijzondere meeloopdag bij autoschadeherstelbedrijf WellColl. Ze volgden workshops, kregen een rondleiding en mochten zélf aan de slag. “Zo zien leerlingen echt wat ons vak inhoudt”, zegt directeur Vital Verheggen enthousiast.
Het is een gezellige drukte in de werkplaats van de WellColl Group in Sittard op donderdag 26 juni. Zo’n dertig vmbo basis- en kader-leerlingen van DaCapo College – allemaal derdejaars Mobiliteit, Transport & Logistiek – komen op de fiets aan voor een dagje meekijken, ontdekken en doen. Ze worden hartelijk ontvangen door directeur Vital Verheggen, die samen met zijn team de leerlingen meeneemt in de wereld van schadeherstel.
“Op deze leeftijd hebben jongeren een korte spanningsboog”, zegt hij met een lach. “Daar moet je rekening mee houden.” Daarom is zijn introductie lekker interactief, met quizjes en praktijkvoorbeelden. En dat werkt: zodra de leerlingen mogen raden wat een bepaalde schade zou kosten of welke kleurstaal het dichtst bij de auto komt, gaan de ogen glimmen.
Onbekend maakt onbemind
WellColl telt zo’n 150 medewerkers, verdeeld over zes vestigingen, en Vital ziet het als zijn missie om het vak aantrekkelijk te maken. “Je moet het ook sexy maken. Zo maken we bewust ruimte voor gave projecten. Van het ombouwen van een foodtruck tot het werken aan attracties voor pretparken of het spuiten van cruiseschepen. Het vak kan enorm veelzijdig zijn.”
Dit soort dagen noemt hij essentieel. “Ik steek bewust veel tijd en energie in het aantrekken van leerlingen. Als we dat niet doen, tellen we over een paar jaar niet meer mee. De vakmensen zijn ons goud. Je hoort ondernemers vaak klagen over personeelstekort, maar je moet er gewoon zelf iets aan doen. Zichtbaar zijn. Want onbekend maakt onbemind.”
Uiterste concentratie
Na de interactieve introductie volgen de leerlingen twee gastlessen van Voertuigtechniek.nl. Tijdens het uitdeuken werken de leerlingen aan hun eigen werkstation en is het een lawaai van jewelste. Bij de tweede workshop bouwen ze een miniatuurtruck. De leerlingen beginnen wat onzeker, maar al snel zijn ze fanatiek bezig en spat het plezier ervan af.
DaCapo-docent Yves Jongstra ziet het met genoegen aan. “Door hier op de werkvloer rond te lopen, komen ze echt uit hun comfortzone. Ze kijken hun ogen uit. En ze doen actief mee. Dit is absoluut een waardevolle ervaring.” Leerling Abdul (16) knikt: “Ik keek echt uit naar deze dag. Ik wil later automonteur worden dus dit vind ik hartstikke leuk om te zien. En ook om te zien dat er meer is dan alleen sleutelen aan motoren – je kunt bijvoorbeeld ook werken aan het spuiten of herstellen van auto’s.”
Pas het begin
De meeloopdag is het resultaat van een samenwerking tussen de WellColl Group, DaCapo College, OOC en Sterk Techniek Onderwijs (STO). Bedrijvencoördinator Sabina Drenth van STO Zuid-Limburg stond al jaren met Vital te popelen om dit van de grond te krijgen. “En nu is het eindelijk gelukt. Maar dit is pas het begin. We willen het schadeherstelvak structureel onder de aandacht brengen van leerlingen. In de onderbouw een oriëntatieles, dan deze meeloopdag in het derde leerjaar, daarna de mogelijkheid van een stage en vervolgens misschien zelfs een keuzevak in het vierde leerjaar.”
Ze is blij met de hulp van OOC. “De volledig verzorgde gastlessen van Voertuigtechniek.nl waren een mooie aanvulling op het actieve programma van WellColl. De gastdocenten weten van aanpakken en nemen alle materiaal zelf mee. Voor iedere leerling is er een eigen uitdeukstation én een eigen bouwplaat, zonder dat het ons iets extra’s kost. Dat konden we anders niet bieden.”
Het vak tot leven brengen
’s Middags krijgen de leerlingen een rondleiding door het bedrijf en maken ze kennis met de verschillende onderdelen van het vak onder leiding van enthousiaste WellColl-medewerkers. Ze gaan aan de slag met spuitwerk, proberen zelf doffe plekken te polijsten en leren plamuren en schuren. Leerling Shawn-D (15) wordt er helemaal enthousiast van: “Autospuiten is nog leuker dan ik dacht! De begeleider zegt dat ik talent heb en misschien wel terug kan komen voor een bbl-plek. Dat lijkt me geweldig!”
Na afloop concludeert Sabina dat de meeloopdag meer dan geslaagd is. “De leerlingen hebben de kans gekregen het vak te ervaren door zelf actief bezig te zijn. En dat dit bij een bedrijf op fietsafstand van school kon, is helemaal fantastisch”, zegt ze. “Juist voor vmbo-leerlingen is het belangrijk om werkmogelijkheden dichtbij huis te laten zien. Samenwerken met lokale bedrijven is essentieel. Dát is hoe je het vak tot leven brengt.”
Ook de aanwezige docenten van DaCapo College zijn enthousiast. “Dit is absoluut voor herhaling vatbaar”, zegt Yves. “Onze leerlingen krijgen een veel beter beeld van het vak dan op school. Ik weet zeker dat dit hen kan helpen om straks een goede vervolgkeuze te maken.”
Wil jij ook aan de slag met leerlingen bij je bedrijf? Neem dan via deze link contact op met Voertuigtechniek.nl voor gratis ondersteuning!